ABS+AFU Nedir?

ABS+AFU Sistemini Anlatan Video

Fren Desteği

Optimize edilmiş frenleme sistemi 5-9 metre arası mesafe kazandırır.

Neden?

Acil durumlarda, sürücülerin yalnızca %60’ı ABS yi devreye sokabilecek kadar yeterli frene basabiliyor. (Kaynak : LAB*)

Ne İşe Yarar?

Acil fren destek sistemi (AFU) sürücünün fren pedalı üzerine uyguladığı basınç eksikliğini telafi etmektedir. Çalışmalara göre, acil durumda sürücü yetersiz bir basınç uygulama ya da pedalı çok çabuk bırakma eğilimi göstermektedir. Dolayısıyla AFU bu iki probleme birden çözüm bulma olanağı sağlamaktadır.

Deneysel olarak yürütülen diğer çalışmalar, AFU’nun kuru bir yolda fren mesafesini hıza göre 5 ila 9 metre azaltma olanağı sağladığını göstermiştir. (Kaynak : LAB*).

Nasıl çalışır?

Bir mekanizma, fren pedalına basma hızını değerlendirme olanağı vermektedir. Acil bir durum tespit edildiğinde, aracın maksimum yavaşlama kapasitesine daha çabuk ulaşmasını sağlamak üzere, özel bir amplifikatör, fren sistemi devresine fazladan bir basınç uygulamaktadır. Ek olarak, sistem bu basıncı, sürücü fren pedalını bırakmadığı sürece sabit tutmaktadır. Ani bir hız düşüşü durumunda, tehlike sinyalleri otomatik olarak tetiklenmektedir.

Biliyor Muydunuz?

LAB tarafından yürütülen çalışmalara göre, AFU’nun yaygınlaştırılması bedensel yaralanmaların sayısının %10 oranında azaltılmasına olanak sağlayacak, bu da Avrupa’da her yıl 300’ü yaya olmak üzere 3000 hayatın kurtarılmasına olanak sağlayacaktır.

Renault ürün yelpazesinin tamamında (binek araçlar ve ticari araçlar) AFU standart olarak bulunmaktadır.

* LAB : Özel Kaza bilimi, Biomekanik ve İnsan Davranışları Çalışmaları Laboratuarı.

Bir Cevap Yazın