Araç Kliması Nasıl Çalışır? Parçaları Nelerdir

Araba Kliması Nasıl Çalışır ?

Otomobil klimaları, havayı soğutur, temizler, ardından nemini alır. Otomobil klima sisteminde, havayı temizlemek için polen filtresi ve aktif karbon filtresi kullanılır. Alerjik hastalığı olan sürücüler için sağlıklı bir ortam oluşturur.

Araçta sürücü için en uygun sıcaklık 20 ile 22°C arasındadır. Klima ayarı sağlık açısından 20°C de kalmalıdır.

Klimanın çalışma prensibi aşağıdaki şekilde sıralanır:arac-klima-calisma-sistemi

– Maddeler, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır.

– Maddeler, gaz halinden sıvı haline geçerken ısı verir.

– Isı her zaman, daha sıcak maddeden daha soğuk maddeye doğru hareket eder.

-“ Bir madde, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır (yani bulunduğu ortamdan ısı çeker).” Yasası klima mantığını oluşturur.

Sıvılarda, basınç ne kadar azalırsa, kaynama noktası da o kadar düşer, yani düşük basınçta çok daha kolay sıvıdan gaz haline geçer. Sıvıdan gaz haline geçme olayı, çevreden ısı çeker, yani bulunduğu çevrenin sıcaklığını azaltır. Klima sisteminde çok kolay bir şekilde düşük sıcaklıklarda kaynayan özel bir sıvı kullanılır, bu sıvı soğutucu maddedir. Klimalarda bulunana R134a gazı, atmosfer basıncında, -26,5 derecede kaynıyor (buharlaşıyor).Basınç, sıcaklık ve faz değişimi arasındaki bu fiziksel kurallar, klima sistemine uyarlanarak, soğutma sağlanmaktadır.

Klima sisteminde;

Buhar basıncı sabitken, sıcaklık azaltıldığında, soğutucu madde gaz halinden sıvı haline geçer. Bu işlem radyatörün önündeki klima kondenseri tarafından yapılır.

Yüksek basınçlı buharın, aniden basıncı düşerse, gaz halinden sıvı haline geçer ve çok fazla soğur. Klima sisteminde bu işlem evoparatör tarafından yapılır. Serinleme olayı olur.

Klima soğuk hava üretmez, dışarıdan gelen havayı veya aracın içinden çekilen havayı, soğutucudan evaporatörden geçirerek soğutur  havadan ısı çeker ve bu hava bir fanla aracın içine aktarılır. Serinleme oluşur.

Araba kliması nasıl çalışır sırasıyla anlatımı:

1) Kompresör; evaporatörden soğuk gaz halindeki maddeyi düşük basınçla emer, Daha sonra sıkıştırır, sıkışan madde; yüksek sıcaklık ve basınçta gaz halinde,Kompresörden Kondensere aktarılır.

2) Dış ortamdan vuran daha soğuk hava, içerdeki çok sıcak klima gazını soğutarak, sıvı hale geçirir.  Kondenserden SIVI halde, Yüksek  basınçlı, orta ısıda çıkar.

3) Yüksek basınçlı sıvı maddenin,  “genleşme valfi” tarafından basıncı  düşürülür ve evaporatöre aktarılır. Yüksek basınçtan düşük basınca geçer. Evaporatörde , sıvı halden gaz haline geçen klima gazı, ortamdan ısı çeker, yani soğutur. Bir fan ile evaporatörden geçirilen temiz hava,  ısısını evaporatörde bırakarak, soğumuş olarak aracın içine aktarılır. Yani aracın içine üflenen hava burada soğutulur.

Klima sisteminde dolaşan klima gazının yaklaşık sıcaklık ve basınç değerleri:

Kompresörde basınç 14 bar a, sıcaklık 65 dereceye çıkar. (1,2 bar girip 14 bar çıkıyor)

Kondenserde basınç aynı 14 bar, sıcaklık 10 dereceye düşer.

Genleşme valfi ve avoparatörde basınç 1,2 bara, sıcaklık -7 dereceye düşer.

Evaporatörde, klima gazı sıvı halden gaz haline geçer.

Bir Cevap Yazın