Araçta Dingil (Aks) Mesafesinin Önemi Nedir?

Araçta dingil(aks) mesafesi deyip geçiyoruz fakat bunun önemi nedir biliyor muyuz? İşte bugün ki yazımız bu konu hakkında olacaktır.

Dingil mesafesi aracın konstrüksiyon özelliklerine göre değişebilir. Ancak bir araç üzerinden anlatmak gerekirse; kısa dingil mesafesine sahip araçların salınım eğilimleri azdır ve yumuşak sönümlemeye sahip süspansiyon uygulaması daha kolaydır. Ayrıca daha küçük dönme çapına sahip olmalarından dolayı virajların

[ad#orta]
dönülmesi kolaydır. Tasarımcılar, hem önden çekişli hem de konvansiyonel tasarımlar açısından uzun dingil mesafesi uygulamaları için çabalamaktadırlar. Bununla birlikte bu durum gövde yapısına bağlıdır. Uzun dingil mesafesi; daha yüksek sürüş konforunu mümkün kılmakla kalmaz aynı zamanda frenleme esnasında aracın ön kısmının, hızlanma esnasında ise aracın arka kısmının kopmasını önler. Uzun dingil mesafesine sahip araçların yolcu kabini daha geniş olduğu için akslara düşen yük etkisi de azdır. Gövde şekline ve yapısına bağlı olarak dingil mesafesi seçilmektedir. Hatchback gövde tarzında dingil mesafesi araç boyunun yüzde 57’si ile yüzde 67’si arasında seçilir. Sedanlarda ise bu oran yüzde 56 yüzde 61 arasındadır.

Bir Cevap Yazın