Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Beygir gücü terimi genellikle araba ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Beygir gücü ifadesi günümüzde en fazla arabalar tanıtılırken kullanılmakta ancak bu kavramın temeli çok eskilere dayanmaktadır.[ad#videoalti]

beygir gücü nedir
beygir gücü nedir

Beygir gücünün, ingilizce karşılığı ile Horse Power (HP) kavramını ilk kez 1872 yılında kullanan kişi James Watt’tır. James watt kim derseniz buharlı makinalar üzerinde çalışan ve onları geliştiren İskoçyalı başarılı bir mucit ve mühendistir. Bu mucit geliştirdiği buharlı makinaları pazarlarken müşteriye makinanın gücü hakkında bilgi vermesi gerekiyordu ve o zamanlarda makinalar fazla gelişmemiş olduğu için güç deyince insanların aklına atlar gelmekteydi. James Watt’da bu yolu izledi ve gücün simgesi haline gelen atlar üzerinden işe koyuldu.

Kömür madenlerinde yük taşıyan atları bir süre gözlemleyen Watt, ölçümleri sonucunda bir atın 45 kilogramlık kömürü 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıyabildiğini tespit etti.
Böylece bir at Ağırlık x Yol olarak 50 Kilogram-Metrelik iş yapmış oluyordu. James watt nedeni bilinmemekle birlikte bu sonucu yüzde 50 oranında arttırarak 75 Kilogram-Metreye tamamladı ve buna da 1 beygir dedi.

Kısacası, dakikada 33.000 ft-lb (foot-pounds) veya saniyede 75 kg metrelik iş yapması demektir..

[ad#orta]

Bir Cevap Yazın