BMW 530d – Tanıtımı

BMW 530d Tanıtımı , Özellikleri ve 530d Videosu

BMW 530d’de sıralı altı silindirli dizel motorlar

BMW 530d-de sıralı altı silindirli dizel motorlar
BMW 530d-de sıralı altı silindirli dizel motorlar

[ad#orta]

Tasarruflu lüks. Ekonomik performans. 6.2 lt/100 km’de 245 bg’ye varan değerlerle, BMW sıralı altı silindirli dizel motorlar; hem günümüzün hem de geleceğin yeni mükemmellik standartlarını belirliyor.
Motor, gücünü baskın şekilde ve uyum içinde sergiliyor: BMW 530d’de 245 bg ve 540 Nm, BMW 525d’de 204 bg ve 430 Nm. Üç litre kapasitesi ve değişken emme sistemi geometrisine sahip turboşarj sistemi, azami 1,750 dev/dak’lık tork sağlıyor.

BMW 530d Tanıtım Videosu

[jwplayer mediaid=”682″]

Üçüncü nesil Common Rail doğrudan püskürtme, yakıtı çok küçük damlalara bölüp yanmayı daha düzgün ve daha verimli yapmak için 1800 bar’lık basınç kullanır. Bu sayede, çok şey kazanırsınız; BMW 530d, 0’dan 100 km/sa’e 6.3 saniyede çıkarken, BMW 525d için sadece 0.9 saniye daha yeterlidir. Diğer yandan, standart partikül filtresi sayesinde çok daha azı bile yeterlidir. İstek üzerine sağlanan, BMW BluePerformance sayesinde BMW 530d, 2014’e kadar yürürlüğe girmeyecek olan EU6 emisyon standartlarını şimdiden sağlıyor.

Yakıt tüketimi / CO2 emisyonu

Yakıt tüketimi
Ortalama: 4.9* – 11.0 lt/100 km
Şehir içi: 5.9 – 16.4 lt/100 km
Şehir dışı: 4.3 – 7.9 lt/100 kmOrtalama CO2 emisyonu: 129* – 257 gr/km*520d: ortalama yakıt tüketimi: 5.0 lt/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 132 gr/km; rakamlar ilk değerlerdir ve henüz resmi değildir.Yakıt tüketimi, AB 80/1268/EWG tarafından belirlenen standart sürüş normlarına göre saptanır. Bu değer; sürüş tarzı, yükleme, yol şartları, trafik yoğunluğu ve akışı, hava şartları, lastik hava basıncı gibi birçok faktörle ilişkili olan ortalama yakıt tüketimi değeriyle aynı değildir.

Sekiz ileri otomatik şanzıman Steptronik

bmw 530d sekiz ileri otomatik şanzıman-vites
Bmw 530d sekiz ileri otomatik şanzıman vites

Tasarrufun en konforlu yolu: Sekiz ileri otomatik şanzıman Steptronik sadece inanılmaz derecede yumuşak geçiş sağlamakla ve yüksek hızlarda arka plan gürültüsünü azaltmakla kalmaz, yakıt tüketimini de önemli oranda düşürür.

Integral Aktif Direksiyon

bmw 5 integral aktif direksiyon
Bmw 530d integral aktif direksiyon

Yeni, akıcı bir sürüş hissi. Her koşulda daha fazla çeviklik ve denge. Azami üç derecelik dönüşe yardımcı olan arka tekerlekler aracılığı ile küçük bir hareketle büyük etkiler elde edebilirsiniz.

Dar virajlarda veya park yerinde, Integral Aktif Direksiyon, kontrolü kolaylaştırır. 60km/sa’in altında, ön ve arka tekerlekler; dönüş çemberini daraltmak ve her virajın hassas şekilde dönüşünü sağlamak için ters taraflara yönelir.

80km/sa’in üstünde ön ve arka tekerlekler, şerit değiştirirken yol üzerinde yüksek seviyede konfor ve üstün tepkime sağlamak için aynı yönlerde döner.
Integral Aktif Direksiyon ile BMW 5 Serisi Sedan’daki sürücü ve yolcular daha yüksek konfor ile rahat bir yolculuk keyfi yaşar. Yönlerde hızlı ve akıcı değişiklikler, keskin viraj dönüşleri, kolay park edebilme gibi özellikleri ile sürüş keyfinizi etkin şekilde destekleyen direksiyonun keyfini çıkarın.

Dinamik Sürüş Kontrolü

Vites değiştirme kolunun yanındaki pedala bir dokunuşla sürüş keyfi NORMAL’den SPOR’a değiştirilebilir: motor, gaz pedalına daha hızlı tepki verir ve sekiz ileri vites Steptronic, hızla bir üst vitese geçmeden önce motorun yüksek devir kazanmasına olanak tanır. Aynı anda direksiyon ve yürüyen aksam sıkılaşır. Pedala tekrar dokunarak Dinamik Denge Kontrolü’nün belirli bir sınıra kadar kontrollü savrulmaya izin verdiği SPOR+ moduna geçebilirsiniz.

Mevcut aktif mod, sürekli olarak hız göstergesinin altında görüntülenir ve SPOR modunda, kötü yüzeyli yollarda dinamik sürüş için, aktarma sistemi ve yürüyen aksam ayarları, iDrive Controller kullanılarak hızla ve ayrı ayrı yapılandırılabilir.

Dinamik Süspansiyon Kontrolü ile birlikte kullanılan COMFORT modunda hem sürücüye hem de yolculara daha uzun yolculuklarda azami konfor sağlanır.

Otomobilinizi bugün nasıl sürmek kullanmak istersiniz? Dinamik Sürüş Kontrolü, BMW 5 Serisi Sedan’da sizin ya da sizinle yolculuk yapanların ihtiyaçlarını karşılamak için tam kontrol sağlar.

Dinamik Süspansiyon Kontrolü

Engebeli yollar, çukurlar, arnavut kaldırımı veya kusursuz asfalt – Dinamik Süspansiyon Kontrolü ile artık her yol ve sürüş tarzına uygun bir yürüyen aksam bulunuyor.

Her tekerlekte yer alan kontrol üniteleri, saniyede dört yüz kere hareketleri değerlendirir ve amortisörleri uygun şekilde ayarlar. Elektronik sistem o kadar hızlı çalışır ki, ön tekerlek bir çukurla karşılaştığında, arka tekerleklere bilgi gönderilerek yeterli tamponlama sağlanır. Sıkışma ve geri tepme sönümlemesi, sürekli ve bağımsız olarak dengeleme ihtiyacını sonlandırmak için ayarlanır. Böylece hangi Dinamik Sürüş Kontrolü modunun seçildiğinden bağımsız olarak süspansiyon, yolun durumuna adapte olarak bozuk yüzeylerde zorlu sürüşler sırasında bile olağanüstü sürüş keyfi sağlar.

Adaptif Sürüş

Dinamik Sürüşün gelmesiyle Dinamik Süspansiyon Kontrolü, Adaptif Sürüş olarak genişletilmiştir. Aktif dönüş azaltımı ile donatılan BMW 5 Serisi Sedan, virajlardan kolaylıkla ve rahatlıkla kayar.

Dinamik Direksiyon, yanal ve boyuna hızlanmayı, hız ve direksiyonun açısını baz alarak mevcut sürüş durumunu hesaplar ve akslardaki dengeleyicileri kullanarak BMW 5 Serisi Sedan’ı dengede tutar. Virajlarda ya da ani yön değişikliklerinde gövdenin kaymasını en aza indirger ve dengeli yol tutuşunu artırır. Sallanma veya yana yatma durumunu neredeyse ortadan kaldıran Dinamik Sürüş, BMW 5 Serisi Sedan’da seyahat keyfinin bozulmaması için benzersiz bir konfor, çeviklik ve denge sağlar.

Yürüyen aksam

Sağlam ve yumuşak, hafif ve sert, dinamik ve güvenli – bunlar BMW 5 Serisi Sedan’ın yürüyen aksamına yerleştirilmiş birbirine ters gereksinimleridir. Çift kollu ön aks ve alüminyum entegre arka aks bu gereksinimleri kolaylıkla sağlar.

Rakipsiz sürüş dinamizmini eşsiz konforla birleştiren, patentli V arka aks, süspansiyon üzerinde etkili olan dinamik kuvvetler ile tahrik kuvvetleri; tekerlek askıları, arka aks alt beşiği, salıncak ve üç viraj demiri tarafından sönümlenir. BMW 5 Serisi Sedan, aynı zamanda arka tasarımda kendinden dengelemeli havalı süspansiyona da sahiptir ve araç her zaman dengeli sürüş yüksekliği ile azami konfor sağlar.

Çift kollu ön aks tekerleklerin yolu sıkıca kavramasını sağlar. Engebeli yüzeylerde süspansiyon hızla devreye girerek darbe etkisini azaltırken, tekerlekler direksiyonun her hareketini muntazam şekilde takip eder. Alüminyum yapı gereksiz ağırlığı engellerken sertliği artırır, bir çarpışma anında yolcuların azami derecede korunmasını sağlamak için etki eden kuvvetleri sönümler. Sportif manevralar, her sürüş koşulunda.

Head-Up Display

Bir saniye ve 28 metre. Gözünüzü yoldan ayırıp hız göstergesinde 100km/sa’i okumanız bu kadar sürer. Head-Up Display, mevcut hızınızı ön cam üzerinde doğrudan görüş alanınıza yansıtır. BMW ConnectedDrive teknolojisi, çok daha fazlasını da yapabilir.

High Guiding ve Lane Guiding şehir içinde ve bilinmeyen güzergâhlarda seyahati kolay kılan işlevlerin adlarıdır. Görüntü, ön camda sürücünün doğrudan görüş alanı içine yansıtılır.

Gerektiğinde Hız Sınırı Göstergesi, bölgede geçerli hız sınırlamalarının yanı sıra mevcut hız sınırını da gösterebilir. Şerit değiştirme ve Şeritten Ayrılma Uyarısı, BMW Gece Görüşü’nden gelen yaya algılamasının yanı sıra öndeki otomobilin arkasına çarpma tehlikesi gibi destek sistemlerinden gelen uyarı mesajları da her zaman görüntülenir. En önemli şeyleri öncelikli olarak görmeniz için.

Kamera sistemleri

Net durumlarda net bir görüntü: yaklaşık beş kameradan oluşan sistem, BMW 5 Serisi Sedan’a her duruma ilişkin net bir görünüm sağlar.

Öndeki iki yan kamera; ön tampon üzerinde, sola ve sağa entegre edilmiştir. Her iki görüntü de, park manevraları gerçekleştirirken size net bir görüntü sağlamak için Control Display’de sunulur.

Arka kamera da park sırasında destek sağlar. Görüntüdeki interaktif şerit çizgileri, sürücüyü park yerinin yeterince geniş olup olmadığı hakkında bilgilendirir. Zoom işlevi görüntüyü ayarlamanıza izin verir ve böylece başka bir yardıma gerek kalmadan çeki demirine römork takabilirsiniz.

Yan aynalardaki üst kameralar ile kamera paketi tamamlanır. Arka kameradan gelen verilerle birlikte sistem, BMW 5 Serisi Sedan’ın ve mevcut konumunun kuş bakışı görüntüsünü oluşturur. Park yaparken veya park alanından çıkarken artık her manevra basit ve güvenli.

Pasif güvenlik

Amacımız tüm yolculara ve yayalara azami koruma sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için temel güvenlik önlemleriyle en son üretim teknolojilerini kullanıyoruz.

Çok kademeli ve ılık, yeniden şekillendirilmiş çelikler akıllıca birleştirilerek yolcular için üst seviyede korumanın yanı sıra çarpışmalarda üçüncü kişiler için de artırılmış güvenlik sağlar. Deformasyon bölgelerindeki otomobil sönümleme kuvvetleri bunu sağlarken, yük yolları da darbe etkisini yolculardan uzaklaştırır. Yayaya çarpma ,durumu olursa otomatik sistem, etkiyi azaltmak için motor bölümü kapağını kaldırır.

Kaza olması durumunda sistem, otomatik olarak BMW Çağrı Merkezi’ni arar. BMW 5 Serisi Sedan’ın konumunun yanı sıra seziciler tarafından alınan (hava yastıklarının şişmesi ve yolcu sayısı gibi) diğer veriler analiz edilir ve Çağrı Merkezi tarafından en yakın ilk yardım merkezine gönderilir. Böylece ilk yardım ekipleri, olay yerine varmadan önce çarpışmanın durumu ve yaralanma tehlikesi hakkında detaylı olarak bilgilendirilir. BMW ConnectedDrive’ın bir parçası olan acil durum çağrısı, çevrenizde bir kazaya tanık olduğunuz takdirde manuel olarak da etkinleştirilebilir.

Şerit Değiştirme ve Şeritten Ayrılma uyarısı

Sezgisel sürüş: BMW 5 Serisi Sedan, tehlikeli durumlardan kaçınmak için temkinli destek ve aktif yardım sağlar. Radarlar ve kameralar çevreyi izleyerek şerit değişiklikleri ve çok fazla yakınlaşan otomobiller hakkında sürücüyü uyarır.

Otomobilin arkasında bulunan Şerit Değiştirme uyarısı radar sezicilerini kullanarak, kör noktada bulunan otomobiller hakkında veya arkadan çok hızlı yaklaşan bir otomobil hakkında sürücüye, yan aynadaki bir işareti kullanarak uyarı yapar. Sürücü şerit değiştirmek için sinyal lambasını kullandığında, olası tehlikeli durumlar, yanıp sönen bir LED işareti ve titreşimlerle haber verilir.

Otomobilin önünde bulunan kamera, Şerit Değiştirme Uyarı sistemine yardımcı olur. 70km/sa üzerinde seyahat ederken sistem, yol veya şerit kenarlarının yanı sıra yol işaretlerini ve otomobile göre konumlarını izler. Otomobil istem dışı olarak şerit değiştirdiğinde sistem devreye girer ve direksiyonu titreterek sürücüyü ikaz eder. Sürücü şerit değiştirmek için sinyal lambasını kullandığında uyarı işareti verilmez.

BMW Gece Görüşü

Geceleri daha güvenli bir sürüş. BMW Connected Drive’ın bir parçası olan BMW Gece Görüşü, karanlıkta görme olanağı sağlayarak farların alanı dışında kalan noktalardan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı sürücüyü uyarır.

Böbreklerin arkasında konumlanan kızılötesi kamera, aracın 300 metreye kadar önünde yer alan nesnelerin görülmesini sağlar. Yayalar ve bisiklet sürücüleri tanımlanarak Control Display üzerinde vurgulanır. Üç adet işlemci, otomobilin dışındaki ve BMW 5 Serisi Sedan’ın yolundaki tüm hareketleri eş zamanlı olarak hesaplar. Sistem; herhangi bir çarpışma tehlikesi saptarsa, Control Display ya da Head-Up Display üzerinde uyarı vererek, sürücüye otomobilin dışındaki kişinin konumunu gösterir.

Park Asistanı

Bir şeyi yapabiliyor olmanız, onu her zaman kendiniz yapacağınız anlamına gelmez. Park Asistanı, park yapmanın yanı sıra park yeri aramanıza da yardımcı olur; bunun için tek yapmanız gereken şey, komut vermek.

35km/sa’e kadar hızlarda seyrederken yan göstergelerdeki ultrasonik seziciler park yeri arayarak size önünüzdeki trafiğe odaklanma imkânı verir. Mavi oklar, yolun solunda veya sağında boş bir park yeri olup olmadığını gösterir. Asistan, direksiyonu kontrol eder ve böylece sizin ise tek yapmanız gereken doğru vitesi seçerek gaz pedalını ve freni kontrol etmektir. Control Display üzerinde Park Mesafe Kontrolü ve Arka Kamera görüntüsünün yanı sıra talimatlar da görüntülenir. BMW ConnectedDrive; BMW 5 Serisi Sedan’ı yalnızca dış dünyaya bağlamakla kalmaz, günlük yaşamı da kolaylaştırır.

Dört bölgeli otomatik klima kontrolü

Kendiniz ve yolcularınız için kişisel konfor. Dört bölgeli otomatik klima kontrolü ile kendi ısı ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Merkez konsoldaki kişisel klima kontrol ünitesinin yanı sıra ön ve arka kapılar arasındaki B sütununda bulunan ayarlanabilir hava kapakçıkları, arka koltuktaki yolcuların kendi istedikleri ısıyı ayarlamalarına olanak tanır. Dört bölgeli otomatik klima kontrol sistemi, sürücünün yanı sıra ön ve arka koltuktaki yolculara kişisel tercihlerine uygun hava dağıtımını ayarlama imkânı verir. Gösterge panelindeki hava kapakçıkları, tek noktaya odaklı bir konumdan genel, cereyansız hava dolaşımına kadar farklı şekillerde ayarlanabilir. Hava dolaşımı filtresinin, güneş ve buğulanma sezicilerinin ve artık ısının kullanılması ile ideal ısıya hızlı bir şekilde ulaşılır.

Seyahatiniz öncesinde BMW ConnectedDrive Çağrı Merkezi’ne yapacağınız kısa bir telefon görüşmesiyle otomobiliniz için mükemmel ısının ayarlanmasını isteyebilirsiniz. BMW 5 Serisi Sedan, dış ortam ısısını baz alarak kokpitin ısıtılmasına veya soğutulmasına karar verir. Ön koltuklardaki aktif koltuk ısıtıcısı, entegre hava kapakçıklarını kullanarak ısıyı düşürür ve sıcak yaz aylarında büyük rahatlık sağlar. Belirlenen süre dolduktan sonra koltuk kapakçıkları aşırı soğutmayı önlemek için daha düşük bir ayara geçer.

Arkada eğlence var

Arka koltuktaki yolcular; kulaklık seçeneği sayesinde, rahatsız edilmeden ve diğerlerini rahatsız etmeden TV seyredebilir, oyun oynayabilir veya internette dolaşabilir.

Ayarlanabilir iki adet 8 inç monitör ve bir DVD oynatıcı seti, eğlenceli yolculuğa yeni standartlar getirir. Monitörler, TV seyretmek ya da radyo dinlemek için kullanılabilir ve iki adet DAB tuner ve bir DVB alıcı ile sürekli, yüksek kaliteli alış sağlanır. Her bir monitör, diz üstü bilgisayarlar ve oyun konsolları gibi harici cihazlara bağlanabilir.

Professional versiyonunda, iki adet 9.2 inç bireysel monitör ayrı bir iDrive controller ile çalıştırılır. Yolculuk sırasında arka koltuktaki yolcular; navigasyon sistemine, BMW internetine ve diğer tüm iDrive işlevlerine de erişebilir, ancak genç yolcular için bu erişim sınırlandırılabilir.

Motor

Silindir hacmi (cm3) 1995
Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 184 / 4000
Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 380 / 1750-2750
Yakıt tüketimi
Şehir içi (lt/100 km) 5,7
Şehir dışı (lt/100 km) 4,2
Ortalama (lt/100 km) 4,8
Depo hacmi (lt) 70
Co2 Emisyonu(gr/km) 125

Boyutlar ve Ağırlık

Kapı sayısı/Koltuk sayısı 4 / 5
Uzunluk (mm)/Genişlik (mm)/Yükseklik (mm) 4899 / 1860 / 1464
Aks aralığı (mm) 2968 / 11.95
Bagaj hacmi (m3) 0,520
Ön iz genişliği (mm)/Arka iz genişliği (mm) 1600 / 1627
Ağırlık (kg) EC 1700
Performans
Ön fren tipi Hava kanallı disk
Arka fren tipi Hava kanallı disk
Azami hız (km/sa) 225
Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn) 8.1

Bir Cevap Yazın