ESP + CSV Nedir?

ESP + CSV Sistemini Anlatan Video

[jwplayer mediaid=”1204″]

ESP ve CSV

Otomobilinizin seyri her durumda kontrol altında.

Neden?

LAB* tarafından yürütülen çalışmalara göre, LAB tarafından yürütülen çalışmalara göre, kazalardaki ölümlerin %40’ı araç kontrolünün kaybına bağlı olarak meydana gelmektedir.

[ad#orta]

Ne İşe Yarar?

Aynı zamanda ESP (Electronic Stability Program – tescilli marka) olarak da bilinen ESC (Electronic Stability Control), sürücüye direksiyon hakimiyetini koruma konusunda yardım etmekte, ama aracın yörüngesinden sapması durumunda ayarlama yapmamaktadır. Renault ürün gamına dahil modellerinde, ESP’nin etkileri CSV (viraj dönüş kontrolü) fonksiyonuyla takviye edilmiştir. Bu sistem, sert bir dönüş durumunda savrulmaya bağlı acil durumlarda (tekerleklerin yol tutuşunu kaybettiği ve aracın virajda dışa doğru yöneldiği durum) devreye girmektedir.

Nasıl çalışır?

ESP sekiz sensörden gelen verileri sürekli olarak analiz etmekte ve belleğinde bulunan araç davranış modeli verileriyle karşılaştırmaktadır. Sürücünün kumandası, direksiyonun açısal pozisyon sensörü (istenilen yörünge için) ve bir fren basınç sensörüyle saptanmaktadır. Buna paralel olarak, bir işlemci ilgili sensör aracılığıyla tekerleklerin her birinin kendi ekseninde dönüş hızlarını analiz etmekte ve sürücü tarafından istenilen yörünge ve aracın dönüş hızı arasındaki uyumu kontrol etmektedir. Bir jirometre (kendi ekseninde dönüş hızı için) ve bir ivmeölçer sistemi tamamlamaktadır.

İşlemci ideal yörünge ve aracın yörüngesi arasında bir uyumsuzluk tespit ettiğinde, ABS’ye bir ya da birçok tekerleği frenleme emri vermektedir. Bu etkime aracın doğru yörüngeyi bulması için yeterli olmadığında, işlemci ivmeölçer kumandası aracılığıyla motorun dönüşü üzerine etki etmektedir.

Biliyor Muydunuz?

Otomobillerin tamamı ESC ile donatılmış olsaydı, ölümlerin sayısında %16 ve yaralananların sayısında %10’luk azalma olacaktır. (Kaynak : LAB*).

* LAB : Özel Kaza bilimi, Biomekanik ve İnsan Davranışları Çalışmaları Laboratuarı

Bir Cevap Yazın