İleri Güvenlik Hava Yastıkları Nelerdir?

Hava Yatıkları Çalışma Sistemi Videosu

[jwplayer mediaid=”1207″]

Hava Yastıkları

3 ve 5 kapılı modeller için etkin çarpışmakoruması

Neden?

Coupé ya da coupé-cabriolet otomobiller üzerinde, teknik ve ergonomik nedenlerle, her zaman çok sayıda ön gergili emniyet kemerinin monte edilmesi mümkün olmamaktadır.

Ne İşe Yarar?

Koltuk minderine yerleştirilen özel bir hava yastığı, önden çarpışma durumunda açılarak üzerindeki kişiyi basenden sabitlemekte ve alttan kayma olgusunu ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem Renault tarafından geliştirilmiştir.

[ad#orta]

Nasıl Çalışır?

Koltuğun oturma yeri, birbirlerine çevrelerinden sabitlenmiş çok ince iki sac içinde sandviç biçiminde bir hava yastığı içermektedir. Hafif içe çökük bir plakaya benzeyen bu yapı koltuğun dolgusu içine yerleştirilmektedir. Çok ince olduğundan, hem görsel olarak hem de konfor açısından algılanamamaktadır.

Geleneksel bir hava yastığı gibi, bu sandviç düzenek de bir gaz jeneratörü içermektedir. Gaz jeneratörü çarpışma anında tetiklenmekte ve metal sandviçin deforme olmasını sağlamaktadır. Bu durumda, sistem çifte rol oynamaktadır. İlk olarak, koltuğun oturma yerine verdiği tamamlayıcı bombeli görünüm sayesinde, kemerin altından kayma olgusuna etkili şekilde karşı koymaktadır. İkinci olarak, bu saclar deforme olabildiğinden, emniyet kemerinin güvenliğine destek olacak yardımcı bir amortisör rolü oynamaktadır.

Biliyor Muydunuz.?

Çarpışma durumunda, araç içindekiler, özellikle de çocuklar emniyet kemerinin altından kayma eğilimi göstermektedir. Alttan kayma olarak tanımlanan bu olgu, insan bedeninin kırılgan bir bölümü olan batında çok sayıda lezyona neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın