Spoiler Nedir ve Ne işe Yarar?

Spoiler NedirAracın aerodinamik yapısına etki ederek hava sürtünmesini azaltan ve aracın yol tutuşunu arttıran bir parçadır.Genelde modifiye amaçla kullanılır.

Araba sektöründe spoiler daha çok spor yada yarış arabalarının bagaj kapağına takılan, eğri bir metal yada farklı maddeden oluşan araçtır.

Spoiler Arabanın Yol Tutuşunu Artırır Mı?

Evet spoilerler arabalarımızın özellikle aero dinamiğini güçlendirdiği için yol tutuşunu da artırıcı etki yapar. Arabaya en uygun spoiler takıldığı zaman arabanın yanında geçen tırlar veya rüzgarlara karşı yol tutucu etki yapacaktır. Virajları daha iyi almasını ve virajlarda atmanın önüne geçmesini bile kolaylaştırır.

Spoiler ve Aerodinamik

Spoiler arabanın aerodinamik, yol tutuşu, viraj alımı tutumu ve rüzgara karşı direnç ve yük azaltımı gibi durumlarda faydalıdır.

Spoiler ve Modifiye

Özellikle araba modifiyelerinde yoğun olarak kullanılır. Görenler daha çok modifiye olduğunu sanar fakat durum hiç de öyle değildir. Genelde spoilerli arabalar motoru güçlendirilmiş arabalardır yol tutuşu için gerekli bir body kit olarak karşımıza çıkar.

Kaç Farklı Spoiler Vardır?

Büyük ve küçük spoiler olarak arabalarda kullanılan spoiler çeşitleri vardır. Arabasına göre spoiler tabiki öncelikli olarak yakışması gerekir. Arabanıza uygun olan spoileri seçebilirsiniz. Beğendiğiniz bir spoileri de body kit servislerinden yaptırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın