Taşıt (Araba, Otomobil, Araç) Kredisi Nedir?

Artık yaşamımızın bir parçası haline gelen krediler bizleri alışveriş yapmaya bir nevi zorluyorlar dersek yalan olmaz. Neden derseniz? Çünkü, diyelim bir araba alacaksınız ve fiyatı 30.000 TL ve sizin bu kadar nakitiniz yok işte hemen aklınıza aman bir kredi çekeyim onunla alırım demek gelir veya sizin gelmese bile bir tanıdık, bir reklam felan derken bir şekilde o krediyi alırsınız ve arabayı taksitle almış olursunuz. İşte bu yüzden normalde araba alamazken kredi sayesinde hem araba sahibi oluyorsunuz hem de bir yatırım yapmış oluyorsunuz.

[ad#orta]

Şimdi işin teknik kısmına gelelim.

Taşıt kredisi; oto kredisi,araç kredisi,otomobil kredisi olarak da adlandırılır. 0 km araçlar ve ikinci el 5 yaşa kadar olan araçlar için taşıt kredisi kullanılabilir.

Taşıt kredisinde vade ve faiz oranı bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Kaskonun kredi alınacak bankadan yaptırılması durumunda faiz oranı ve masraf indiriminden yararlanılabilir. Acentaların dönemsel olarak bankalarla yaptığı anlaşmalarla tüketicilere, özel faiz oranı seçenekleri de sunulur.

0 km araçlar: Araç rehin alınır ve kefil istenmez, Maksimum vade 60 aydır ve araç teslim bedelinin %70-90’ına kadar kredi kullanılabilir.

2. el araçlar: Kefil istenir. Maksimum vade 60 aydır ve araç kasko bedelinin  %60-80’ine kadar kredi kullanılabilir.

Tüm bankaların taşıt kredilerini diğer yazılarımızda detaylı olarak inceleyeceğiz ve bu fırsatlardan sizleri haberdar edeceğiz.

Bir Cevap Yazın